יעדים שונים לשימוש באור

לא לכל חלל או מבנה יש את אותו ייעוד ואת אותה המטרה. כאשר אדריכל תאורה בא לתכנן את התאורה בחלל מסוים, עליו ראשית לקחת בחשבון את ייעוד התאורה באותו החלל. על מנת להדגים את הנקודה הזו, בואו נבחן מספר דוגמאות של אדריכלות תאורה מתאימה לשימושים שונים.
 

תכנון תאורות חוץ

גם כאשר מדובר בתאורת חוץ, לא מדובר ביעד יחיד. בואו נדבר על מספר פרויקטים שונים אשר בהם עשוי אדריכל תאורה לתת ערך מוסף. כאשר מדובר בתאורת כביש – הדגש יהיה לרב על נושא הבטיחות: התאורה צריכה להיות כזו אשר תאפשר ראיית הדרך ללא סנוור של הנהגים או ריצוד. תאורת רחוב, לעומתה, נושא הבטיחות יכוון יותר להארת אזורים מוצללים אך ייתכן שהדגש העיקרי בה יהיה דווקא על נושא החסכון. עיריות מוציאות סכומי עתק על חשבונות החשמל כאשר חלק ארי בחשבון הם אמצעי תאורת הרחובות. אדריכל תאורה אשר מתכנן תאורת רחוב חסכונית עושה שירות טוב לעירייה ולתושבים משלמי המיסים בה.  תאורת חוץ מסוג שונה היא תאורת גן. גם כאן חשוב להבחין בין סוגי גנים שונים. בפארק ציבורי הדגש יכול להיות על בטחון אישי והארת אזורים מוצללים בעוד שבתכנון תאורת גינה פרטית ייתכן שהדגש יהיה על תאורה דקורטיבית בעיקרה אשר מדגישה מוקדי עניין בגינה אך גם בה ייתכנו יעדים אחרים כגון תאורת שביל הגישה שגם אם אינו מהווה מוקד עניין טוב ייעשה אם יהיה מואר למניעת נפילות.
 

תכנון תאורה עסקי

כאשר עוברים לתאורת פנים, גם שם נגלה כמות לא קטנה של שיקולים שיעמדו לנגד עיניו של אדריכל התאורה. תכנון תאורה נכון למטרות עסקיות לוקח בחשבון אלמנטים רבים – החל מנושא החסכון וכלה בנושאים פסיכולוגיים אשר יכולים להשפיע על תפוקת העובדים כגון עוצמת האור וגוון האור. ככלל אצבע, ניתן להגדיר מקומות עבודה משרדיים ככאלו אשר מוארים בגוונים תאורה קרים יותר. אך אדריכל תאורה יכול להביא לשיפור בתפוקת העובדים עם תכנון אשר לוקח בחשבון, לדוגמה, מעבר לאווירה נינוחה יותר בחדר ישיבות פורמליים פחות, בפינה בו העובדים מתרכזים לארוחת הצהריים או באזורי מפגשים בלתי פורמליים הקיימים, לדוגמה, לכמה משרדי היי טק גדולים אשר מאמינים בתקשורת בלתי פורמלית כגורם מקדם לתפוקה גבוהה של העובדים. אפילו מעבר לגווני תאורה חמים במשרדים בשעות הערב יכול להביא לשיפור בתפוקת העובדים. לעומת תאורה משרדית שכזו, ישנם אזורים עסקיים בהם חשוב לשמור על דגשים אחרים – בטחון וערנות במפעלים, לדוגמה.
 

תכנון תאורת מבנים

למבנים שונים ייעודים שונים. אדריכל תאורה יודע להתאים את משחקי האור במבנה, חיצונית ופנימית, ליעדים שלשמם המבנה קיים. מבני שימור, מבנים ארכיאולוגיים, בעלי מוקדי עניין אמנותיים לדוגמה, יוכלו להיעזר בתכנון תאורה אשר לוקח בחשבון את מטרות המבנה ומדגיש אותם באמצעות אור וצל. ניתן לייצר מוקדי עניין המדגישים אלמנטים עיצוביים במבנה עצמו או פסלים סביבתיים בסביבתו של המבנה. אדריכל תאורה יודע אף ליצור מוקדי עניין של האור עצמו, בו האלמנט העיצובי הוא האור, הצבעים והצל.

 

אדריכלי תאורה עוסקים באור – איך לשלב אור טבעי ומלאכותי, איך להדגיש נקודות עניין, איך לייצר סביבה תומכת למשתמשים המשרתת את מטרתם וייעודם.