תאורה היא תחום חשוב המשלב טכנולוגיה מתקדמת ואמנות. על מנת שבניין יהיה מואר בדרך שהיא נוחה, בטוחה, חסכונית ויפה יש לבחור את גופי התאורה הנכונים ולמקם אותם בדרך שתשלוט על האור המופק מהם. לוודא כי תאורה טבעית נלקחת בחשבון ומשולבת בדרך נכונה עם תאורה מלאכותית באופן ששם את הדגש על מטרות התאורה – האם מטרתה ליצור מקום בטוח? להגביר את תפוקת העובדים? ליצור אוירה מסוימת, להדגיש אזורים מסוימים או להוות מוקד עניין עצמאי.
 

האם כל אדריכל הוא גם אדריכל תאורה?

התשובה לכך היא לא – אדריכלים אחראיים על מגוון רחב מאד של נושאים ותחומים. ישנם אדריכלים המתמחים גם בתחום התאורה אולם מרבית האדריכלים מעדיפים להיעזר באנשי מקצוע – באדריכל תאורה ייעודי אשר עיקר הכשרתו וניסיונו הם בתחום המדויק של תאורה. בשל החשיבות הרבה של נושא התאורה והיכולת לשנות לחלוטין את אופי המבנה באמצעות משחקים של אור, מרבית האדריכלים מעדיפים להפקיד את נושא תכנון התאורה בידיו של אדריכל תאורה מיומן אשר יוכל לתכנן תחום זה באופן מיטבי כאשר האדריכל הראשי מספק את הדרישות הנלוות לתכנון התאורה – הנמכת תקרות, בניית קירות גבס, הכנת תשתית תקשורת וחשמל, התקנת מפסקים ונקודות תאורה וכדומה.
 

שילוב של תאורה מלאכותית וטבעית

אחד התחומים אשר הפכו לחמים בשנים האחרונות הוא בנייה ירוקה. בנייה ירוקה שמה דגש מיוחד על שילוב של תאורה ממקורות אור טבעיים והשלמתה באמצעות תאורה מלאכותית. אדריכל תאורה יודע לזהות מקורות אור טבעיים ולעתים אף לתכנן אותם ולהשלים את הצורך באור באמצעות תאורה מלאכותית הולמת. בשילוב נכון של תאורה טבעית ומלאכותית ניתן לחסוך בעלויות השוטפות של תאורה תוך ניצול מירבי של התאורה הטבעית.
 

שילוב של אדריכלות תאורה בבית חכם

מגמה נוספת אשר תופסת תאוצה בשנים האחרונות היא מגמת הבית החכם. "בית חכם" הוא מושג רחב הנע בין היכולת לשלוט על אלמנטים שונים חשמליים בבית באמצעות מכשירים מרוחקים כגון טלפון סלולרי חכם או מחשב נייד ועד לבית חכם מלא אשר יודע לזהות מצבים שונים באמצעות חיישנים ולהחליט בעצמו מה לעשות בכל סיטואציה.

בואו ניקח שתי דוגמאות שאותן אדריכל תאורה יכול לתכנן – מיקום חיישני תאורה לצד תיישני נפחים לזיהוי אנשים הנמצאים בחדר. במידה וחיישן חש שאין אנשים בחדר – הוא יכול לתת הוראה למערכת החכמה אשר יודעת לכבות את כל התאורה באותו אזור בבית בו אין אנשים כלל. בנוסף, כאשר ישנם אנשים באזור, החיישן יכול לשדר למערכת החכמה את מצב התאורה – אם החדר מואר באור טבעי רב – הנורות בחדר יישארו כבויות. במידה ומדובר ביום סגרירי בו התאורה הטבעית מועטה או בערבים והלילות – התאורה המלאכותית תתאים את עוצמת התאורה לרמה המיטבית לאותו האזור. דיירי המקום יוכלו להחליט על דעת עצמם לנטרל חוק כזה או אחר למשל במקרה בו הם יוצאים לחופשה ומעוניינים כי התאורה בבית תדלק בערבים, גם אם אין במקום אנשים, או להחליט כי בערב מסוים הם מעדיפים תאורה רכה ומעומעמת יותר מאשר במרבית הערבים.

 

אדריכל תאורה אמון על תכנון האור באזורים שונים. האזורים יכולים להיות אזורי פנים כמו חדרים או אזורי חוץ דוגמת גן, רחוב, כביש או מגרשי ספורט. בכל אזור ישנן דרישות תאורה שונות ויעדים שונים שיש לקחת בחשבון על מנת לקבל את האור הנכון, בעוצמה הנכונה ובזמן הנכון.